The first thing I thought about when I read today's assignment was how much macaroni & cheese I already have - lol.
No problem, though, because we eat a lot of it so buying more, when it's a good deal, makes sense. We'll certainly use it! The second thing I thought about was where I would go to buy it. I live in an area that is pretty densely populated with grocery stores so I have a lot of choices nearby. I know that Fred Meyer usually has the best price on mac n cheese if there's not a sale, but I remembered that Safeway has Kraft Macaroni & Cheese as part of a special deal where they are only $.59 if I buy 8 or more so I figured I would head there. It was starting to rain and I didn't really feel like going to the store, but I figured if I shopped quick it wouldn't be too bad.
I got to Safeway and parked, got some coupons for a couple of items out of the back of my van and headed in to the store.
I walked in and saw the sign for the "Buy 8 and get $.50 off each item) right away.
I headed straight to the pasta and boxed dinners aisle because I knew that's where I'd find the mac n cheese.
I walked down the aisle and the first thing that caught my eye was a big empty space on the shelf.
It only took a second to confirm that was indeed the type I was looking for. They had other Kraft Macaroni & Cheese options like twists & other shapes, but I was pretty sure "regular" was the kind I was "supposed" to by for this project, plus I'm also quite sure that's the only one my 3 year old will eat! Besides, it was the only one that was $.59 when you buy at least 8! I knew it was a good deal and would probably sell out quickly several times but I thought I had more time than this! Fortunately Safeway is good about having endcaps of their best deals so I headed to the back of the store to check out the "popular" spots before asking them to look in the back. Thankfully I found a shelf full!!!
I didn't really consider any other pasta options, but mainly the only other pasta like that I choose is boxed fettuccini. We don't ever buy any other mac n cheese because it's just not as good!
I thought about what veggie I would serve with it and since I have unusual small children who love salad I decided to get a bag of salad. There were lots of choices & none on sale, but thankfully I have a $1/$5 produce purchase so that helped a little bit.
I briefly contemplated the slightly cheaper iceberg lettuce but the nutrition value is just not there so I went for a Spring Mix with lots of dark leafy greens. I quickly headed up to the register to pay.
After paying I headed home and got out a couple of vegetarian meat options for a side to go with the mac n cheese. Which one will I choose? That will be in my next post about actually making & eating dinner!









No comments:
Post a Comment